TRPORT internet Portalı

<!--// Hızlı Reklam Popup Kodu Başlangıç //-->
<script type="text/javascript">
nok_sid="8371";
nok_cid="2";
nok_pid="3956";
nok_url="trport.forumotion.com";
</script>
<script type="text/javascript" src="http://ad.hizlireklam.com/popup.js"></script>
<!--// Hızlı Reklam Popup Kodu Bitiş //-->
TRPORT internet Portalı

  Habertürk Gazetesi Yayın İhalesinin Şartnamesini Ele Geçirdi

  Paylaş
  avatar
  gecem1903
  aktif üye
  aktif üye

  Mesaj Sayısı : 537
  Kayıt tarihi : 06/02/08

  Habertürk Gazetesi Yayın İhalesinin Şartnamesini Ele Geçirdi

  Mesaj tarafından gecem1903 Bir Çarş. 18 Kas. 2009 - 15:15

  Aralık sonunda yapılması planlanan ve 4 yıl için 1 milyar dolarlık rekor bir gelir beklenen yeni ihale taslağına göre; biri şifreli, diğeri şifresiz iki kurum dışında hiçbir kanalda maç görüntüleri yer almayacak. Diğer televizyonlar, özetleri ancak son maç bittikten sonra 12 saat sonra verebilecek! İşte Habertürk Gazetesi’nden Tahir Kum imzalı haberin detayları…

  Habertürk, merakla beklenen Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) yeni yayın ihalesinin şartnamesini ele geçirdi. Aralık sonunda yapılacak olan ve 4 yıl için 1 milyar dolar gelir hedeflenen (yıllık 250 bin dolar) ihale taslağında, radikal düzenlemeler yer alıyor. Buna göre maç yayınları, biri şifreli, diğeri şifresiz olan 2 kanal dışında yer almayacak. Diğer kanallar, özetleri pazartesi gününden önce yayınlamayacak.

  Spor Programcıları Zorda

  Pazar gecesi maçların haber amaçlı görüntülerini, ihaleyi kazanan biri ulusal, diğeri şifreli 2 kanal verecek. Açık kanalda özet görüntüler, canlı yayın tamamlandıktan 45 dakika sonra başlayacak. Haber amaçlı 3’er dakikalık özetleri satın alan diğer TV kanalları, bu görüntüleri haftanın son maçının tamamlanmasından 12 saat sonra yayınlayabilecek. Federasyon karşılaşma programlarını değiştirmezse, görüntüler ancak pazartesi öğlen 12.00’den sonra diğer TV’lerin eline ulaşacak. Bu durum spor programlarını sekteye uğratacak. Maç günü açık ve şifreli kanallarda yapılacak programlar yüzünden birçok yorumcu pazartesi ve salı günü ekrana çıkabilecek.

  Anadolu’ya Özel Önlem

  Ayrıca yayın prodüksiyon kriterleri federasyon tarafından belirlenirken, tüm maçlara asgari 5-6 kameralı çekim şartı getirilecek. Böylece eleştiri konusu olan Anadolu maçlarının görüntüleri daha detaylı takip edilecek. İhale kapalı zarf sistemi ile düzenlenecek. Teklif alındıktan sonra gerekirse açık arttırma yapılacak. Bu taslak şartname, yönetim kurulunun onayından sonra Rekabet Kurulu’na gidecek.

  Devrim Direkten Döndü

  Bu arada, şartname hazırlanırken TFF’nin devrim niteliğindeki bir planı son anda iptal edildi. Avrupa’daki gibi canlı maçların prodüksiyonunu kendisi yapıp yayıncı kuruluşa vermeyi düşünen TFF, bir İngiliz ve Alman firmasıyla görüştü. Ancak herhangi bir detayın atlanması halinde bunun federasyonun tarafsızlığı üzerine spekülasyonlara yol açabileceği endişesiyle bundan vazgeçildi.

  NTV Hazırlanıyor

  Yayınla ilgilenen kuruluşlara ihale şartnamesi gönderildi. Digiturk, Türk Telekom, ve D-Smart’ın dışında NTV’nin de yayın ihalesine gireceği öğrenildi. NTV’nin, B paketi olan açık kanal haklarına talip olması bekleniyor. Yeni yayın ihalesi 3 ayrı paket halinde ihale edilecek. Şirketler ayrı ayrı veya hepsine birden teklif verebilecek.

  A Paketi

  Haftada sadece 4 adet canlı yayın hakkı (şifreli). Sadece canlı yayınlandığı maçların geniş özetini (15 dakika) yayınlayabilecek (şifreli). Bu görüntüler, canlı yayın bitiminden en az 45 dakika sonra başlayacak. Diğer maçlardan haber amaçlı görüntüyü (3’er dakika) yayınlayabilecek (aynı gün-şifreli) (Örneğin Maraton programı şifresiz olmayacak). Maçların canlı yayın uluslararası pazarlama yetkisi bu paketi alan kuruluşta olacak. Bant yayın hakkı da yine yayıncı kuruluşta olacak. IP-Web yayın hakkını kendi firmaları üzerinden yapabilecek. Canlı yayın haklarını alan firmanın, medya teknolojiyle ilgili tasarruf hakkı elinde olacak.

  B Paketi

  Bank Asya 1.Lig’den haftada 3 maç canlı yayınlanabilecek. Bunu şifreli veya şifresiz yayınlayabilecek. Bank Asya 1.Lig maçlarının tüm özet görüntü hakları elinde olacak. Süper Lig’in tüm maçlarının (15’er dakika) geniş özetlerine sahip olacak (aynı gün). Süper Lig’in tüm maçlarından haber amaçlı görüntülerin satış ve pazarlamasına sahip olacak.

  C Paketi

  GSGM operatörü haklarına sahip olacak. Haber amaçlı görüntüler konusunda tüm maçlara sahip olacak. Ayrıca klip haklarına sahip olacak.

  Habertürk Gazetesi Spor Eki

   Forum Saati Paz 9 Ara. 2018 - 23:56