TRPORT internet Portalı

<!--// Hızlı Reklam Popup Kodu Başlangıç //-->
<script type="text/javascript">
nok_sid="8371";
nok_cid="2";
nok_pid="3956";
nok_url="trport.forumotion.com";
</script>
<script type="text/javascript" src="http://ad.hizlireklam.com/popup.js"></script>
<!--// Hızlı Reklam Popup Kodu Bitiş //-->
TRPORT internet Portalı

  AFYONKARAHİSARLI MUCİT BULDUĞU SİSTEMLE BEDAVA ISINACAĞIZ

  Paylaş

  Admin
  Admin
  Admin

  Mesaj Sayısı : 56
  Kayıt tarihi : 04/02/08

  AFYONKARAHİSARLI MUCİT BULDUĞU SİSTEMLE BEDAVA ISINACAĞIZ

  Mesaj tarafından Admin Bir Salı 6 Ocak 2009 - 0:29

  Afyonkarahisarlı mucit, ısınmayı bedavaya getireceğini iddia etti  ABD'de başlayıp, tüm dünyayı etkisine alan küresel ekonomik kriz, Türk mucitleri de harekete geçirdi. Afyonkarahisarlı elektronikçi Doğan Baykara, güneş ya da su enerjisiyle elektrik ve ısınma maliyetini sıfıra indiren, güneş ve rüzgar enerjisinin kullanılamaması durumunda ise elektrik masrafını 10'da 1'in altına düşüren ‘Isıdo’yu icat ettiğini belirtti. Baykara, icadıyla ilgili patent başvurusunda da bulundu.
  25 yıllık elektronikçi Doğan Baykara, üzerinde 1 yıldır çalıştığı elektrik ve ısı kaynağı ‘Isıdo’yu tamamlayarak patent başvurusunu yaptı. Afyonkarahisar'ın Bolvadin İlçesi'ndeki 10 metrekarelik dükkanında çalışan Doğan Baykara, cihazın seri üretime geçmesiyle hem tasarruf ve can güvenliğinin sağlanacağını öne sürdü.
  Sistemin ev için olan modelinin rüzgar ve güneş enerjisinden aldığı ya da şebekeden bir televizyondan bile az aldığı elektriği, bir evin elektrik ihtiyacına yetecek hale getirdiğini anlatan Doğan Baykara, içindeki su dolu kazanın kombi gibi çalışarak kalorifer radyatörlerine sıcak su göndermesiyle ısınmanın da sağlandığını anlattı. Sistemle elektrik masrafının yok denecek seviyeye indiğini, kömür, doğalgaz gibi ısınma masraflarının da kalmadığını söyleyen Baykara, sistemin diğer ısınma sistemlerine göre daha güvenli olduğunu kaydetti.
  Baykara, ev için tasarlanan modelin yaklaşık satış bedelinin 3 bin lira olacağını belirtti. Büyük işletmelerin, fabrikaların ve otellerin elektrik ve ısınma maliyetinin yüksekliğini hatırlatan elektronik ustası Baykara, 80- 90 bin lira elektrik ödeyen bir işletmenin elektrik maliyetini 5 ile 8 bin liraya kadar düşürebileceğini ileri sürdü.
  SİSTEM TAMAMEN GÜVENLİ
  Sistemin tamamen güvenli olduğunu ve hatta ev içinde bulunmasının bile gerekmediğini, doğalgaz facialarını da engelleyeceğini savunan Baykara, “Bir ayda 100 lira elektrik masrafı ödeyen bir vatandaş, Isıdo'yu evine taktırdıktan sonra elektrik ve rüzgar enerjisi kullanıyorsa, ısınmaya para vermediği gibi elektrik masrafını 3- 5 liraya düşürecek. Rüzgar ya da güneş enerjisi imkanı yoksa en fazla 10 lira ile hem ısınıp hem de elektrik ihtiyacını giderecek. Üstelik hiçbir tehlikesi yok. Krizin insanları bitirdiği bir dönemde insanların tasarruf yapmasına katkıda bulunmak için gece gündüz uyumadan bunu yaptım” diye konuştu.
  Isıdo'nun birkaç farklı modelini ürettiklerini anlatan Doğan Baykara, güneş enerjisi, rüzgar gülü ve elektrikle çalışan 3 farklı çalışma sistemi olduğunu söyledi. Güneş ve rüzgar enerjisinin kullanılması durumunda hem ısınma hem de elektrik masrafını sıfıra kadar indirebildiklerini ileri süren Baykara, elektrikle çalışan modelin ise elektrik masraflarını minimum yüzde 2 ile maksimum yüzde 10 seviyesine kadar düşürdüğünü söyledi.
  Patent başvurusunda bulunan ve 1 ay içinde seri üretime geçmeyi planladıklarını kaydeden Baykara, şimdiden 1000'in üzerinde sipariş aldıklarını söyledi. Baykara, Isıdo'nun Türk milletine hayırlı olmasını diledi

   Forum Saati Çarş. 12 Ara. 2018 - 23:49