TRPORT internet Portalı

<!--// Hızlı Reklam Popup Kodu Başlangıç //-->
<script type="text/javascript">
nok_sid="8371";
nok_cid="2";
nok_pid="3956";
nok_url="trport.forumotion.com";
</script>
<script type="text/javascript" src="http://ad.hizlireklam.com/popup.js"></script>
<!--// Hızlı Reklam Popup Kodu Bitiş //-->
TRPORT internet Portalı

  'HZ. MERYEM' >> Pazar 23.30 <<

  Paylaş
  avatar
  gecem1903
  aktif üye
  aktif üye

  Mesaj Sayısı : 537
  Kayıt tarihi : 06/02/08

  'HZ. MERYEM' >> Pazar 23.30 <<

  Mesaj tarafından gecem1903 Bir Salı 12 Ekim 2010 - 14:40


  Masumiyetin timsali, yeryüzünün seçilmiş kadınlarından Hazret-i Meryem’i anlatan duygu yüklü yapım Kanal 7'de.

  10 EKİM 2010, PAZAR

  ZEKERİYA’YA BEKLEDİĞİ MÜJDE VERİLİR

  Masumiyetin timsali, yalnızca kadın olduğu için daha doğmadan düşmanlık edilen ve mahzun olarak büyüyen, yeryüzünün seçilmiş kadınlarından Hazret-i Meryem’i anlatan duygu yüklü bir yapım…

  Hazret-i Meryem’in doğumundan başlayarak, müjdelenen Mesih’in doğumuna kadar olan zaman dilimini anlatan 11 bölümlük Hz. Meryem dizisi Ramazan’da Kanal 7’de…

  Hazret-i Meryem’in dünyaya gelişi ile başlayan dizi Filistin’de Roma İmparatorluğu’nun himâyesindeki Yahûdi kralı Herod döneminde geçiyor. Kudüs sabırsızlıkla Peygamber İmran’ın müjdelediği Mesih’in doğumunu beklerken, İmran’ın eşi Hanne bir kız çocuğu dünyaya getirir. Hanne doğumundan önce mabede adadığı çocuğuna “Allah’ın hizmetkârı” anlamında “Meryem” adını verir. Kutsal kitap Tevrat’ın tahrîf edilmesiyle kadınların girmesi yasaklanan Süleyman Ma’bedi, hahamların iktidar sembolüdür.

  Ancak hânedânının da büyüğü olan Hz. Zekeriyyâ’nın büyük çabaları ve himâyesiyle Süleyman Ma’bedi’ne yerleşebilen Hz. Meryem orada gördüğü baskılara karşı sabrı ve tüm vaktini geçirdiği ibâdetleri ile Rabbinin mûcizevî ikramlarına mazhar olur. 11 bölümden oluşan muhteşem dizide Hazret-i Meryem’in mabette ibadetle elde ettiği mertebeler sonunda kendisine ilham edilerek O’nun büyük emri için seçilmesini konu ediniyor. Dizi Kur’ân’ın açıkladığı şekliyle Hz. İsa’nın doğduğu muhteşem finalle son buluyor.

  9. Bölüm özet: Meryem, Rabbinden gelen emirle kadınların içeri girmesi yasak olan odadaki hahamların namazına katılır. Hahamlar buna tahammül edemez ve Meryem’i incitirler. Meryem hakkında hüküm vermek için şura toplanır ve Yesekar, Zekeriya ve Meryem’in mabedden azledilmesinde ve şeraitte hükmünün ölüm olduğunda ısrar eder. Heylel ise bu hükmün çok ağır olduğunu söyleyerek oturumu kapatır. Sonunda Rabbin beklenen müjdesi gelir. Zekeriya’ya vaat edilen Yahya, dünyaya gelmiştir.

  Künye: Orijinal İsmi: The Blessed Saint Mary Yönetmen: Shahryr Bahrani Oyuncular: Parviz Pourhossini, Muhammed Kasebi, Shabnam Gholikhani Yapım: İran/ 11. Bölüm Tür: Tarihi/dram

  ****

  8. Bölüm özet: Zekeriya’nın bir evlat beklemesi Yasekar’ı harekete geçirir. Bir yandan eşlerini Elizabeth’e gönderip gönüllerini alırken diğer yandan Zekeriya yandaşı hahamlara rüşvet teklif ederek ya da kışkırtarak bertaraf etmeye çalışır. Ayrıca Zekeriya’nın bu mucizesini te’vil ederek olayları çarpıtmaya gayret eder. Herot bu sefer de kendisine başkaldıran oğlunu zincire vurup hapse attırır.

  ****

  7. Bölüm özet: Herot, kardeşinin ayak oyunlarına inanıp eşi Meryem’i, sonra da kardeşini öldürür. Halkın Meryem’e olan teveccühünü kıskanan hahamlar, Zekeriya ve eşini çocukları olmadığı için sürekli incitirler. Zekeriya Meryem’in yanına uğradığında çeşit çeşit meyveleri görür ve bunların nereden geldiğini sorar. Meryem, “Allah dilediğine hesapsız rızık verir” deyince Zekeriya Allah’a tevbe eder ve “Bana benim ve Yakub’un hanedanından varisi olacak ve senin rızanı kazanacak bir oğul ver” diye dua eder. Rabbi Zekeriya’nın duasını kabul eder ve Yahya isminde bir erkek çocuğu müjdeler. Zekeriya’nın bir oğlu olacağı müjdesi mabedde ve halkta büyük yankı bulur.

  ****

  6. Bölüm özet: Faizci sarraf ve tüccarlar mabedle işbirliği içinde halkı sömürmekte iyice azıtırlar. Haham ve tüccarlar servetlerini katlarken halk yiyecek ekmek bulamamaktadır. Herod bütün hahamları özellikle de Zekeriya’yı saraya getirir ve eşi Meryem’in idamını onaylamalarını ister. Zekeriya adaletli davranmasını istese de diğerleri hemen idamı onaylarlar.

  ****

  5. Bölüm özet: Zekeriya, Meryem’in mabedin işlerinden muaf tutulmasını ve yalnızca ibadetle meşgul olmasını ister. Annesi Meryem’i görmeye gelir ve O’nu gizliden görüp dönerken yolda ölür. Meryem özlemle annesini beklerken Zekeriya ölüm haberini getirir. Aradan on yıl geçmiş Meryem büyümüş, genç bir kız olmuştur. Bu arada Kral Herod eşi Meryem’i hapse attırır.

  ****

  3 ve 4. Bölüm Özet: Mabedin hanedanları Herod’a giderek, Meryem’in mabede adanmasının yasaklanmasını isterler. Ancak Herod, Meryem’in mabedde halktan koparılarak kontrol altında tutulabileceğini söyler. Baş kahin Heylel önderliğinde toplanan şura Meryem’in mabede girebileceğine karar verir. Zekeriya mabedin avlusuna bir kulübe inşa ederek Meryem’i yerleştirir. Mabedde herkes Meryem’in vasisi olmak ister ancak Zekeriya bunun en çok kendi hakkı olduğunda ısrar eder. Sonunda kura çekilir ve Meryem’in vasisi Zekeriya olur. Meryem annesiyle vedalaşıp Zekeriya ile mabede yerleşir. Tüm iyi niyetli gayretine rağmen o’na en ağır işler reva görülür, kahinler işi dövmeye kadar götürürler.

  ****

  1 ve 2. Bölüm Özet: İsa’dan önce 16. yy.’da Herod Roma lejyonlarının yardımıyla Kudüs’ü fethedip tahta çıkınca Romalılar O’na Yahudiye Kralı ünvanını verir. Geleceği müjdelenen Mesih’in doğacağına dair haber bir taraftan korkunç bir karabasan gibi Herod’un üzerine çökerken, diğer taraftan Mesih’i görme arzusuyla Kudüs halkını da sokaklara döker. Ülkenin dört bir yanında karışıklıklar ortaya çıkar. Herod Zekeriya’nın bir oğlu olması halinde öldürülmesi için emir verir. Beklenen çocuk doğar ancak hiç beklenmeyen şey, bir kız çocuğunun dünyaya gelmesidir. İsrailoğulları hanedanları ve Kral Herod ise derin bir nefes alır. İnsanların çoğu ise vaadinin gerçekleşmemesinden dolayı Zekeriya’dan yüz çevirir. Meryem’in annesi Hanne Rabbine adağını yerine getirmek için Meryem’i mabede getirir. Zekeriya Hanne’ye, Rabbin adağını kabul ettiğini, mabede hizmet yaşına kadar O’na bakmasını söyler. Bir kızın mabede girip giremeyeceği mabed hanedanları arasında büyük tartışmalara sebep olur.

   Forum Saati Perş. 17 Ocak 2019 - 8:26