TRPORT internet Portalı

<!--// Hızlı Reklam Popup Kodu Başlangıç //-->
<script type="text/javascript">
nok_sid="8371";
nok_cid="2";
nok_pid="3956";
nok_url="trport.forumt.biz";
</script>
<script type="text/javascript" src="http://ad.hizlireklam.com/popup.js"></script>
<!--// Hızlı Reklam Popup Kodu Bitiş //-->

Join the forum, it's quick and easy

TRPORT internet Portalı

<!--// Hızlı Reklam Popup Kodu Başlangıç //-->
<script type="text/javascript">
nok_sid="8371";
nok_cid="2";
nok_pid="3956";
nok_url="trport.forumt.biz";
</script>
<script type="text/javascript" src="http://ad.hizlireklam.com/popup.js"></script>
<!--// Hızlı Reklam Popup Kodu Bitiş //-->

TRPORT internet Portalı

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
TRPORT internet Portalı

''Sivas Daum'a ders olmalı!''

esporte
    esporte
    üye
    üye

''Sivas Daum'a ders olmalı!'' Empty ''Sivas Daum'a ders olmalı!''

Mesaj tarafından esporte Salı 2 Şub. 2010 - 20:11

''Sivas Daum'a ders olmalı!'' 322596Fenerbahçe, Sivas'ta farklı kazanırken, Semih ile Uğur Boral çok başarılı bir performans sergilediler. Bunların yanında Selçuk, Deniz ve Vederson da çok iyi oynadılar. Bu 5 kişi Daum'un ancak mecbur kaldığı zaman görev verdiği isimler. Eğer 4 kart cezalısı olmasa ve Güiza sakatlanmasa, ilk 11'de olmayacaklar.

Benim bir teknik direktörün kafasında inanıp, öncelik tanıdığı ilk 11'e bir itirazım olmaz. Ama görev yapıp başarılı olabilecek futbolcular varken, başarılı olmayan oyunculara sınırsız kredi tanımasını mantığım kabullenemiyor.

Zico döneminden beri defalarca vurguladım; "Alex'li 4-4-1-1 sistemine kadroda en uygun santrfor Semih Şentürk". Semih, moral bozukluğuna ve maç eksikliğine rağmen Denizlispor önünde galibiyette pay sahibi oldu. Sivas'ta ise attığı iki golün yanında asistleri ve sistemi işleten varyasyonlarıyla ne kadar önemli bir santrfor olduğunu bir kere daha gösterdi.

Andre Santos'un tek yerinin sol bek olduğunu defalarca yazdım. Roberto Carlos oynadığından orta sahanın solunda görevlendirildi. Başarılı olamadı. Buna rağmen Daum, Uğur Boral'ı düşünmedi. Vederson'a kısa süreli şanslar verdi.

Selçuk pres yapıyor, defansına yardım ediyor, ofansa da katkısı var. Sivas'ta ilk golün asistini yaptı. Ayrıca duran toplarda gol atma özelliği var. Cristian disiplinli bir görev adamı. Ancak belli bir dairenin dışına çıkmıyor. Ama sürekli oynuyor, Selçuk yedek kalıyor.

Fenerbahçe Sivas deplasmanında hücum zenginliği sergiledi. Üstelik Alex kötü bir gününde olmasına rağmen. Neden? Çünkü 4 orta saha ve iki bek sürekli ofansa katkı verdiler. Defansın ortasındaki Deniz bile 40 metrelik bir gol asisti yaptı.

Sivas maçı aslında Daum için bir ders niteliğindeydi. Maçtan sonra bütün oyuncuların hazır olduğunu gösterip, "Cezalılara gözdağı verdiler" dedi. Ama ben bunu kesinlikle inandırıcı bulmuyorum. Çünkü bu maçta yaptığı bir oyuncu değişikliği bu görüşümü ön plana çıkarıyor. Dakika 75... Tabii iki Gökhan Ünal'ı sahaya sürmesi gerekir. Ama en iyi oyuncu Semih'i çıkardı. O dakikaya kadar keyifsizliği yüzünden belli olan ve iyi oynamayan Alex'i çıkarsa herhalde bu oyuncu Daum'a kızmaz, aksine memnun olurdu.

Bundan sonraki ilk maçta bir teknik direktörün yapması gereken, Sivas'taki bu 5 kişiden hiç olmazsa 3 tanesine görev vermek. Ama öyle tahmin ediyorum ki, eğer Güiza da 'Hazırım' derse bu 5 kişiden ancak biri oynayacak. O da Uğur Boral diye düşünüyorum.

Galatasaray'ı bekleyen tehlike

Galatasaray Denizli deplasmanında galip geldi ama oyunu hiç de tatmin edici değildi. Futbol kopuk kopuktu. 5 ciddi tehlike yaşandı. 1-1'den sonra rakip önemli iki atağı yanlış seçimlerle harcamasa, moralmotivasyonu kazanıp geride kalabalıklaşacak ve işler çok zor olacaktı.

En önemli sıkıntı Rijkaard'ın Hollanda modeli. Çabuk paslı, topa sahip olup, sahanın bütününü kullanma ilkesi, ileri değil geri gidiyor. Türkiye'deki en güzel zeminde Denizli'nin atak oynadığı bölümlerde Galatasaray'ın oyunu kontrol altına alamayışı Rijkaard'ın düşünmesi gereken bir konu.

Jo iyi bir oyuncu. Ama geçen hafta da yazdığım gibi son adam rolüne yapısı uygun değil. Dos Santos da kenar adamı. Nonda da gönderildi. Hiç anlayamadığım bir konu şu: Bu kadar transfer yapılıyor, Galatasaray'ın Avrupa kulvarında santrforu yok. Eğer Hakan Balta'da sorun devam edip, Caner sol bek oynarsa, hem bu oyuncudan randıman alınamayacak, (çünkü sol önde başarılı olabilen bir oyuncu) hem de takım savunmasındaki arızalar artacak.

Rijkaard Denizli'de Barış'ı sağ tarafta Elano'yu da Mustafa'nın yanında ikinci ön libero olarak kullandı. Bu yanlış da takım savunmasını daha fazla olumsuz etkiledi. Ne zaman ki Ayhan girdi, Denizlispor'un tehlikeli atakları bitti. Bu maçın kazanılmasındaki baş aktör, hem ağır yükü taşıdığından, hem de 2. golün hazırlayıcısı olan M. Sarp'tı.

Bundan sonrası için şöyle bir tablo gözlemliyorum; İleride Jo. Arda ya sol kenarda oynayacak, ya da ofansif orta saha. Solda oynarsa, sağda Keita veya Santos, ofansif orta saha oynarsa, Keita sağda, Santos solda. Bu durumda Caner'e orta sahada şans vermekte zorlaşacak. Takım savunmasındaki arızalar da devam edecek.

Sabah

Similar topics

-

Forum Saati Cuma 19 Nis. 2024 - 5:08